Naturalne sposoby na dobrą pamięć

Dobra i sprawna pamięć jest nam potrzebna do lepszego funkcjonowania. Niestety jest to umiejętność, która nietrenowana, z wiekiem zanika. Warto więc znać kilka sposobów na trening pamięci i podniesienie jej wydajności.

Dobra dieta, ruch i sen

To, co jemy, ma ogromny wpływ na praktycznie każdy aspekt naszego życia, również na sprawność pamięci. Dbając o nią, dobrze jest stosować się do kilku żywieniowych zasad. Witaminy z grupy B, C i E wspomagają produkcję neuroprzekaźników, dlatego właśnie w nie powinna być obfita nasza codzienna dieta. Ważna jest również odpowiednia suplementacja magnezu, żelaza, cynku, potasu oraz fosforu. Należy więc jeść produkty pełnoziarniste, kasze, orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika, rodzynki oraz dużo świeżych warzyw i owoców. Zamiast kawy, herbaty i słodkich napojów gazowanych wybierz zieloną herbatę, wodę mineralną i świeżo wyciskane soki. Wspomagaj się także tabletkami poprawiającymi pamięć, które zawierają wiele cennych składników aktywnych. Ponadto mózg do działania potrzebuje tlenu. A nic nie dostarcza go tak wiele, jak aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Aby więc pomóc swojemu mózgowi idź na spacer, rower, wietrz pokój, zrób kilka głębokich wdechów przy otwartym oknie. Ćwiczenia pomagają także pozbyć się stresu, który ma negatywny wpływ na zapamiętywanie i koncentrację. Równie ważnym czynnikiem jest zdrowy sen, który wzmacnia połączenia między neuronami. Wypoczynek zapewnia mózgowi regenerację i dotlenienie, które mają bardzo dobry wpływ na zapamiętywanie i segregowanie informacji zdobytych w ciągu dnia. Zdrowy tryb życia jest więc kluczem do zdrowego mózgu!

Nuda zabija pamięć!

Najlepszy dla mózgu, podobnie jak dla mięśni, jest trening. Codziennie więc rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki, zapamiętuj numery telefonów, tytuły książek, licz w pamięci. W Internecie odnajdziesz wiele ciekawych technik ćwiczenia pamięci, które także przyniosą wiele rozrywki. Świetnym sposobem jest także nauka języka obcego i zapamiętywanie obcych słówek. W tym celu warto zapisać się do szkoły językowej i wybrać jedną z proponowanych metod nauczania, np. callan Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/. Nauka języka obcego to, poza świetnym treningiem mózgu, także świetny sposób na podniesienie swoich kompetencji i samopoczucia.