O czym musisz pamiętać, jadąc samochodem na wakacje?

Podróż na wakacje samochodem jest z pewnością bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie trzeba nosić ciężkich bagaży, można robić nawet kilka postojów i być na miejscu zdecydowanie szybciej niż w przypadku innych środków komunikacji takich jak autokar czy pociąg. Jednak aby podróż była bezpieczna, należy zrobić solidny przegląd auta. O czym zatem pamiętać, wyruszając samochodem na letni wypoczynek?

Stan techniczny

Oprócz sprawdzenia posiadania ważnej polisy ubezpieczeniowej i ważnego przeglądu, niezwykle istotnym aspektem jest zadbanie o stan techniczny pojazdu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu w trasie i nie popsuje wakacyjnych humorów. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zostało skontrolowane jak należy, warto udać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego http://www.impwar.pl/.

Sprawdzenie płynów

Właściwy poziom płynu hamulcowego, płynu do wspomagania i do spryskiwaczy to drobiazgi, których sprawdzenie zajmuje naprawdę krótką chwilę, a może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.

Opony, hamulce, olej

Stan opon istotnie wpływa na przebieg podróży. Zanim więc wyruszymy w trasę, sprawdźmy obowiązkowo ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Wybierając się w podróż na niedopompowanych oponach istnieje niebezpieczeństwo ich wystrzału, spowodowane zbytnim przegrzaniem przy dużej prędkości. Poziom ciśnienia można skontrolować samodzielnie. Dobrze jest zrobić to na dwa tygodnie przed wyjazdem, a po upływie tygodnia zweryfikować dla pewności raz jeszcze. Jeśli przez tydzień ciśnienie się zmieni, to należy udać się do wulkanizatora.

Równie ważna jest kontrola poziomu oleju silnikowego oraz sprawności układu hamulcowego. O problemach z hamulcami może świadczyć m. in. wydłużenie drogi hamowania, brzęczenie, które towarzyszy hamowaniu, luźny lub trzęsący się pedał hamulca, „ściąganie” w trakcie hamowania, szybkie zużywanie płynu hamulcowego oraz jego ślady widoczne na kołach. Jeśli zauważysz chociaż jeden z wymienionych objawów, trzeba udać się do mechanika, który usunie usterkę.

Samochodowy niezbędnik

Wyruszając w podróż samochodem należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Warto zatem wyposażyć się w apteczkę, gaśnicę, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy czy też podnośnik i klucze.