Gdy brakuje kasy na urlop… Poradnik przedwakacyjny

Mimo, że na twoje konto osobiste co miesiąc wpływa całkiem sensowne wynagrodzenie, nie jesteś w stanie zaoszczędzić na urlop? Do lata zostało niewiele czasu, jednak sprawa nie jest beznadziejna. Sprawdź, jak zdobyć środki na wyjazd.

Jeśli bardzo chcesz wyjechać, ale brak ci oszczędności, możesz rozważyć kredyt gotówkowy albo budżetową wersję urlopu. Oba rozwiązania będą miały zarówno wady, jak i niezaprzeczalne zalety. Kredyt gotówkowy będzie opcją dla niecierpliwych, natomiast opcja „teraz praca, potem odpoczynek” – dla tych, którzy są w stanie poczekać na nagrodę odrobinę dłużej.

Pożyczka czy zaciskanie pasa

W ciągu dwóch – trzech miesięcy można zacisnąć pasa i zaoszczędzić kilkaset złotych, które wystarczą na krótki wyjazd. W ten sposób dasz sobie oddech po ciężkim roku, a następnie… będziesz mógł przystąpić do pracy nad uzupełnieniem „funduszu wakacyjnego” na następny urlop. To opcja dla cierpliwych, którzy potrafią odłożyć moment nagrody o nieokreślony czas. Jej wadą jest brak wymarzonego i na pewno zasłużonego wyjazdu w najbliższych miesiącach, jednak rozwiązanie taka ma też jedną zaletę – w ten sposób urlop nie pozostawi cię w długach. Natomiast jeśli bardzo potrzebujesz odpoczynku, a dodatkowo masz widoki na przykład na bonus roczny albo innego rodzaju premię w najbliższych miesiącach – warto rozważyć, czy kredyt gotówkowy nie będzie lepszym sposobem na sfinansowanie wakacji.

Wyzwanie: zaoszczędź 1000 złotych do wakacji

Jeśli nie chcesz się zadłużać, zastosuj opcję minimum. Zaplanuj krótki urlop, oblicz ile potrzebujesz pieniędzy, aby wyjechać, a następnie zaciśnij pasa. Może być to łatwiejsze, niż początkowo się wydaje – szczególnie jeśli nigdy nie zastanawiałeś się nad planowaniem wydatków i po prostu korzystałeś bez refleksji ze środków na swoim koncie. Przystąp do oszczędzania, robiąc inwentaryzację wydatków. Przeanalizuj transakcje wychodzące i przychodzące. Sprawdź, na jakie grupy wydatków wydajesz najwięcej pieniędzy i upewnij się, czy wszystkie są konieczne. Być może kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych wydajesz na: jedzenie w restauracjach, taksówki, weekendowe spotkania ze znajomymi, odzież i buty. Te wydatki z pewnością da się ograniczyć w fazie oszczędzania na urlop, a trzy miesiące, które zostały do lata, to zdecydowanie wystarczający czas, aby zaoszczędzić na kilkudniowy wyjazd.

Opcja: wakacje na kredyt

Co zrobić w sytuacji, gdy twój wymarzony urlop nie da się sfinansować z oszczędności? Jeśli faktycznie potrzebujesz psychicznego odpoczynku po całym roku pracy, możesz poszukać innych form finansowania. Tani kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązaniem, ale nie przesadzaj – to, że bierzesz pożyczkę, wcale nie oznacza, że możesz pojechać w podróż dookoła świata. Pamiętaj, że i w przyszłym roku będziesz chciał wyjechać na wakacje, na które będzie ci jeszcze trudniej zaoszczędzić spłacając ratę.