Jaka jest najlepsza lokata 3 miesięczna?

Wiele osób lokuje swoje oszczędności na bankowych depozytach. Wśród nich bardzo popularna jest lokata 3 miesięczna, która nie tyko pozwoli bezpiecznie przechować wasze pieniądze, ale także jest w stanie je pomnożyć. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czym się ona charakteryzuje, aby wybrać najlepszą ofertę na rynku.

Lokata 3 miesięczna na miarę potrzeb

Lokata krótkoterminowa będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcecie rozstawać się na długo ze swoimi pieniędzmi. Być może nie posiadacie zbyt wielu oszczędności i mogą być wam one potrzebne w każdej chwili? A może planujecie większy wydatek i „zamrażanie” pieniędzy na dłuższy okres nie jest wam na rękę? W każdej z tych sytuacji lokata 3 miesięczna jest przydatna.

Wasze pieniądze będą dla was niedostępne tylko przez krótki okres czasu a to tego, zamiast leżeć bezczynnie, wypracują zysk. Wynika to z ich korzystnego, często wysokiego oprocentowania. Najczęściej jego wartość to efekt promocji w banku. Dlatego, kiedy minie termin waszej umowy depozytowej, możecie poszukać nowych promocyjnych ofert i założyć kolejną zyskowną lokatę.

O wysokim oprocentowaniu

W większości przypadków każda lokata 3 miesięczna cechuje się atrakcyjnym oprocentowaniem, dużo wyższym aniżeli lokaty długoterminowe. Często oscyluje ono w granicach 3,5%. Starajcie się więc wybierać oferty o jak najwyższej wartości oprocentowania, ponieważ to od niego zależeć będzie wasz dochód, czyli wysokość wypracowanych odsetek.

Nie zapominajcie jednak, że oprocentowanie podawane jest w skali rocznej. Oznacza to, że mówi ono o zysku, jaki wypracują wasze pieniądze, jeśli ulokujecie je na okres roku. Lokata 3 miesięczna przyniesie więc dla was mniejszy dochód, proporcjonalny do czasu jej trwania. Aby go obliczyć, podzielcie wartość oprocentowania przez 12 miesięcy i pomnóżcie przez czas trwania lokaty.

Z korzystnym rodzajem oprocentowania

Jeśli wasze oprocentowanie, po wyliczeniu jego realnej wartości, będzie mniejsze niż reklamowane, to najczęściej i tak jest ono wyższe niż w przypadku lokat długoterminowych. Nie jest to jednak jedyne kryterium, jakim powinniście kierować się przeglądając oferty banków. Lokata może wiązać się także z wyborem oprocentowania – stałego lub zmiennego.

Oprocentowanie stałe jest ustalane w momencie podpisania umowy z bankiem i pozostanie na stałym poziomie przez cały okres jej trwania. Zmienne natomiast, odzwierciedla tendencje na rynku. Może wam przynieść zysk, ale też pomniejszyć oczekiwany przez was zarobek. Decyzja należy do was, choć banki w depozytach krótkoterminowych oferują najczęściej oprocentowanie stałe.

O częstej kapitalizacji odsetek

Kapitalizacja odsetek może następować codziennie, co miesiąc czy co kwartał, jednakże banki oferują ją najczęściej na koniec okresu umowy depozytowej. Jeśli jednak będziecie mieć wybór, wybierajcie oferty z jak najczęstszą kapitalizacją (czyli dopisywaniem do waszych środków wypracowanych odsetek).

Jak to działa? Otóż odsetki z pierwszego okresu kapitalizacji dołączane zostaną do kwoty waszych oszczędności. W kolejnym okresie kapitalizacji na wasz zysk pracować więc będzie większa kwota pieniędzy. Jednym słowem – im częstsza kapitalizacja, tym więcej pieniędzy zyskacie.

Bez obostrzeń

Najlepsza lokata 3 miesięczna to taka, której warunkiem założenia nie jest ponoszenie dodatkowych kosztów: założenia konta czy karty debetowej. Sprawdźcie też, czy wysokie oprocentowanie trwa przez całe 3 miesiące, czy też przez krótszy okres, powyżej którego spada.

Zwróćcie również uwagę, jaką maksymalną kwotę możecie wpłacić (im większa, tym lepiej). Tylko wtedy wasz wybór będzie korzystny.