Wiele dzieci pragnie posiadać miejsce w którym może schować się i bawić. Do tej pory rolę tą pełniły budowane z koców „bazy” lub małe, rozkładane dziecięce namioty. Współcześnie ich miejsce zajmują drewniane lub plastikowe domki dla dzieci, które od poprzedników są bardziej trwałe i funkcjonalne. Ważne jednak, abyś przed zakupem, zwrócił uwagę na kilka szczegółów.
Gdzie ustawiać domki dla dzieci?
Na początek musisz zdecydować się, czy zakupisz domki dla dzieci przeznaczone na dwór, czy też potrzebujesz modeli, które można ustawić w domu i ewentualnie swobodnie przenosić je na zewnątrz. Jeśli konstrukcja ma znajdować się w pomieszczeniu, wystarczy że ustawisz ją na równym kawałku podłogi. Nieco inaczej wygląda to w przypadku modeli zewnętrznych.
Na dworze musisz znaleźć fragment płaskiego podłoża, aby domki stały stabilnie. Unikaj więc terenów pochyłych i o nierównej powierzchni. Nie ustawiaj też domków w okolicy sadzawek i basenów. Pamiętaj, że woda zagraża bezpieczeństwu dzieci. Omijaj też miejsca w których przebiega instalacja elektryczna oraz rosną rośliny: trujące, z kolcami lub o niejadalnych owocach.
Jaki materiał wybrać?
Przeglądając sklepowe oferty, staniesz przed wyborem: czy wybrać domki dla dzieci wykonane z drewna czy z plastiku? W wyborze tym pomoże Ci zaplanowane wcześniej ulokowanie konstrukcji – jeśli chcesz ją swobodnie przenosić, lepiej wybierz lekki i łatwy w montażu domek z tworzywa. Jeśli jednak planujesz konstrukcję przeznaczoną na dwór, zdecyduj się na dużo cięższy domek drewniany.
Jakie zalety mają plastikowe konstrukcje?
Plastikowe domki dla dzieci są bezpieczne, bowiem tworzywo dobrze amortyzuje uderzenia. Dodatkowo, kanty w konstrukcjach z plastiku często są zaokrąglone. Dzięki temu modele te są odpowiednie dla najmłodszych dzieci (do 3-5 lat), które nie zrobią sobie krzywdy w czasie zabawy. Sam plastik jest też wytrzymały i wymaga jedynie okresowego czyszczenia wodą.
Niestety, jeśli dojdzie do uszkodzenia konstrukcji nie naprawisz jej lub pozostawiasz widoczny ślad. Weź też pod uwagę, że plastik łatwo nagrzewa się, podnosząc temperaturę wewnątrz domku. Przy silnym wietrze domek może też przewrócić się. Do tego jaskrawe i soczyste barwy plastikowych modeli mogą z czasem blaknąć od słońca. Warto więc, abyś ustawiał je w częściowym ocienieniu.
A może drewniane domki dla dzieci?
Domki z drewna są droższe niż plastikowe, ale za to cechują się dużą wytrzymałością, większą powierzchnią (ponad 1 m2) i wysokością (około 2 m). Swoim kształtem przypominają prawdziwe domy. Należą one do stabilnych konstrukcji, jednak trudnych w przenoszeniu ze względu na swoją wagę. Wymagają też regularnej impregnacji i malowania, ale za to są łatwe w naprawie.
Dużą zaletą domków z drewna jest możliwość ich rozbudowania o huśtawki, zjeżdżalnie i drabinki do wspinania się. Mają też dużo bardziej stonowane barwy niż domki plastikowe oraz cechują się większą różnorodnością konstrukcji – od parterowych po piętrowe, stojące na ziemi lub na palach. Drewniane domki przeznaczone są dla dzieci od lat 3.
Jaki domek jest bezpieczny?
Domki powinny posiadać certyfikat CE i ewentualnie TÜV dla przydomowych placów zabaw. Zwróć też uwagę, czy są zgodne z normą EN 71 oraz na jakość ich wykonania: brak pęknięć i twardość drewna/tworzywa. Dodatkowo, domki drewniane powinny mieć gładkie powierzchnie, pozbawione drzazg . Sprawdź też, jak długą gwarancję daje producent.
Jeśli zdecydujesz się na domki zaopatrzone w werandy, płotki oraz miniaturowe meble (stoły i krzesełka), przyjrzyj się także i ich jakości. Sprawdź też, jaki materiał wypełnia okno (szkło, płyta pleksi). Pamiętaj, że Twój wybór powinien być podyktowany nie tylko potrzebami Twojego dziecka, ale i jakością oferowanych Ci produktów.