Zabezpieczenie przyszłości dziecka wiąże się również z oszczędzaniem pieniędzy, które ułatwią mu życiowy start. Podpowiadamy jak właściwie ulokować środki.
Ubezpieczyciele prawie zawsze posiadają w swojej ofercie polisę, której celem jest finansowe zabezpieczenie dla dziecka. Gromadzone przy polisie pieniądze mogą być wykorzystanie w dowolny sposób, na przykład na edukację lub zapewnienie środków do życia, jeśli zabraknie rodzica. Zobacz jakie ubezpieczanie na życie dziecka wybrać?
1.Polisa dla dziecka – charakterystyka
Ubezpieczenie na życie dla dziecka może mieć charakter ochronny, ale również może mieć postać polisy posagowej, w której środki są gromadzone dla dziecka, aż do ukończenia przez nie co najmniej pełnoletności. Polisy, które łączą w sobie ochronę i gromadzenie kapitału składają się z trzech elementów:
-
Ubezpieczenie życia to ochrona podstawowa. Wypłata świadczenia następuje natomiast w momencie śmierci dziecka. Czasem umowa podstawowa jest rozbudowana o elementy dodatkowe, jak trwałe inwalidztwo czy niezdolność do samodzielnego życia.
-
Ubezpieczenie zdrowia to cały zestaw dodatkowych umów, które można wykupić, ale nie ma takiej konieczności. Można też zdecydować się na wykupienie jedynie wybranych elementów, jak na przykład ubezpieczenie dla dziecka na wypadek pobytu w szpitalu czy na wypadek operacji. Tu obowiązuje pełna dowolność. Można dobrać jedną umowę, kilka lub wszystkie.
-
Gromadzenie kapitału na przyszłość – część wpłacanej przez ubezpieczającego, najczęściej rodzica, jest przekazywana na sfinansowanie ochrony ubezpieczeniowej, a część właśnie na gromadzenie kapitału na przyszłość. Pieniądze odkładane są na osobnym koncie, na którym są też one oprocentowane. Dzięki temu, poza samym gromadzeniem można otrzymać również wypracowany zysk. Zwykle jest on na poziomie zaledwie kilku procent, ale już samo to, że środki są gromadzone, nie można ich wypłacić i systematycznie dopisywany jest do nich niewielki procent powoduje, że w przyszłości do wypłaty będzie całkiem pokaźna kwota.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie dla dziecka?
Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia dla dziecka, warto się dobrze zapoznać z ofertami, które są dostępne na rynku. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia na życia dla dziecka powinien być podyktowany różnorodnymi czynnikami. Warto zwrócić uwagę na:
-
umowa podstawowa – jaki zakres ochrony?,
-
umowy dodatkowe – ile i jakie choroby objęte są ubezpieczeniem na wypadek poważnego zachorowania? Jakie zasady obowiązują przy ubezpieczeniu na wypadek pobytu w szpitalu (w tym długość hospitalizacji)? Jak wiele operacji i jakie zabiegi objęte są ochroną ubezpieczeniową?
-
warunki gromadzenia oszczędności – czy można je wypłacić przed terminem?, czy można wpłacać kwoty dodatkowe, poza regularnymi?, jakie jest oprocentowanie i w jaki sposób jest ono wypracowywane?
Warto pamiętać, że ubezpieczenie na życie dla dziecka, które oferuje szerszy zakres jest znacznie korzystniejsze niż to, które ochroną obejmuje niewiele zdarzeń.