Kiedy dziecku potrzebny jest aparat słuchowy?

aparat sluchowy

Żeby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, wszystkie jego zmysły muszą dobrze funkcjonować. Jeżeli któryś z nich zaczyna szwankować, maluch często czuje się zdezorientowany i może zacząć obawiać się podejmowania pewnych działań. U dzieci wyróżniamy wady słuchu wrodzone oraz nabyte. W obu tych przypadkach, aby maluch miał szansę dobrze się rozwijać, będzie najprawdopodobniej potrzebował aparatu słuchowego. Jakie objawy wskazują na niedosłuch i kiedy możemy przypuszczać, że dziecku potrzebny będzie aparat słuchowy? Podpowiadamy.

Jakie objawy wskazują na wadę słuchu u dziecka? 

U dzieci diagnozowane są zarówno wady słuchu wrodzone, jak i nabyte. Te pierwsze mogą mieć podłoże genetyczne, ale nierzadko są również następstwem pewnych chorób czy wad rozwojowych. Te drugie z kolei pojawiają się w sytuacji, kiedy na przykład maluch przebywa w dużym hałasie czy nieprawidłowo używa słuchawek dousznych. Takie wady jednak również mogą być następstwem chorób, na przykład przebytego zapalenia ucha czy poważniejszej dolegliwości, jaką jest zapalenie opon mózgowych. Obecnie nowoczesne aparaty słuchowe dla dzieci nawet w przypadku poważnego niedosłuchu zdecydowanie poprawiają komfort życia malucha. 

Należy jednak jak najszybciej zacząć stosować tego typu urządzenie, ponieważ wady słuchu z czasem się pogłębiają. Z tego powodu, jeżeli tylko zauważymy takie objawy jak: brak reakcji dziecka na głośne lub nowe dźwięki, częste prośby o powtórzenie wypowiadanych słów czy podgłośnienie telewizora, a także powolny rozwój mowy czy niewyraźne mówienie, powinniśmy udać się z nim do lekarza.

Dlaczego w razie zdiagnozowania niedosłuchu warto jak najszybciej kupić dziecku aparat słuchowy?

W sytuacji, kiedy u malucha zostanie zdiagnozowany przez specjalistę niedosłuch, należy jak najszybciej zakupić zalecone przez lekarza urządzenie, na przykład na stronie https://akademiaslyszenia.pl/. U noworodków prowadzone są przesiewowe badania. Zazwyczaj wykonuje się je w pierwszej dobie życia malucha. Jednak nawet mimo poprawnego wyniku, po kilku miesiącach u dziecka może rozwinąć się niedosłuch. Dlatego jeżeli tylko zauważymy jakiekolwiek objawy świadczące o wadzie słuchu, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. 

Szybka reakcja jest szczególnie istotna ze względu na to, że dziecko, które nie słyszy, bardzo często nie rozwija się prawidłowo. Jeżeli wyposażymy je w aparat słuchowy, jest duża szansa, że uniknie ono zaburzeń rozwojowych związanych z niedosłuchem, a jego rozwój mowy będzie zachodził prawidłowo i zgodnie z jego wiekiem. W szkole z kolei będzie rozumiał polecenia, dzięki czemu nauka nie będzie mu już sprawiać takich trudności jak wtedy, kiedy zmagał się z niedosłuchem nieuregulowanym przez aparat. To wszystko sprawi, że dziecko będzie miało szansę na normalne nawiązywanie kontaktów społecznych.