Rodzice powinni od najmłodszych lat dbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka. Z tego powodu, nie mogą zapominać o kontrolnych wizytach u różnych specjalistów. Ze względu na to, że wady zgryzu występują u kilkudziesięciu procent dzieci i młodzieży, warto udać się z dzieckiem do ortodonty nie tylko w sytuacji, kiedy takowy defekt jest już widoczny, ale również w ramach profilaktyki. Kiedy pójść z dzieckiem do ortodonty? Podpowiadamy.
W jakim wieku powinna odbyć się profilaktyczna wizyta dziecka u ortodonty?
Badanie zgryzu dziecka u ortodonty powinno być przeprowadzone wtedy, kiedy ma ono już zęby mleczne, a więc między 3 a 6 rokiem życia. Kolejne między 7 a 9 rokiem życia, gdy mamy do czynienia z pierwszym etapem wymiany zębów mlecznych na stałe, a więc gdy wyrastają stałe trzonowce oraz siekacze. Trzecie badanie z kolei musi się odbyć między 10 a 12 rokiem życia, gdy dochodzi do drugiego etapu wymiany zębów mlecznych na stałe, a więc gdy wyrastają przedtrzonowce oraz kły.
Zgodnie z zaleceniami, na pierwszą, profilaktyczną wizytę do ortodonty należy udać się z maluchem najpóźniej wtedy gdy skończy 7 lat. Pamiętajmy, że w sytuacji kiedy specjalista dostrzeże wadę, którą należy skorygować przy pomocy aparatu stałego, ortodonta dla dzieci na NFZ może założyć maluchowi taki element refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia tylko do ukończenia przez niego 12 roku życia.
Zobacz także: https://blog4women.pl/czym-zajmuje-sie-ortodonta-i-kiedy-sie-do-niego-udac/
W jakich przypadkach należy udać się z dzieckiem do ortodonty?
Rodzice powinni obserwować swoje dziecko i w razie, gdy wystąpią u niego jakiekolwiek niepokojące objawy mogące świadczyć o wadzie zgryzu, muszą jak najszybciej udać się do ortodonty. Pamiętajmy, że nieprawidłowy zgryz może być skutkiem zarówno wady genetycznej, jak i wrodzonej. Tej drugiej grupie nieprawidłowości można skutecznie przeciwdziałać, stosując odpowiednią profilaktykę. Możemy więc uniknąć na przykład tyłozgryzu, przodozgryzu, zgryzu krzyżowego czy otwartego.
Dziecko do ortodonty należy umówić na przykład za pośrednictwem strony takiej jak: https://mcs-przychodnia.pl/ wtedy, gdy jego zęby są zbyt stłoczone lub szeroko rozstawione, ma stale otwarte usta, lub wciąż nimi oddycha. Również niektóre wady wymowy mogą świadczyć o nieprawidłowościach zgryzu. Asymetria twarzy czy nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda także są wskazaniem do konsultacji z ortodontą. Warto zwrócić uwagę również na to, czy dziecko mocno nie zaciska zębów lub, czy nimi nie zgrzyta, ponieważ takie działania często są następstwem pewnych nieprawidłowości, którymi również może przeciwdziałać, dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia lekarz ortodonta.