Konto w banku czy gotówka / konto bankowe

Jeszcze do niedawna Polacy wybierali pełne portfele gotówki i oszczędności, które trzymali w domowych skarbonkach. Nie ufaliśmy bankom i rzadko korzystaliśmy z usług, jakie tego rodzaju instytucje oferowały. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Większość Polaków ma już konto bankowe, z którego korzysta na co dzień. Sprawdźmy, jakie grupy społeczne wybierają nowoczesne zarządzanie pieniędzmi.

Zdanie seniorów

Widać wyraźnie, że to grupa seniorów nadal nie zmienia zdania w kwestii zarządzania pieniędzmi. To osoby w przedziale wiekowym 55+ najrzadziej otwierają konto bankowe. Ci, którzy taki rachunek posiadają, raczej z niego nie korzystają. Na konto wpływa ich miesięczny dochód bądź świadczenie z tytułu renty albo emerytury i na tym rola konta się kończy. Seniorzy najczęściej wypłacają wszystkie wpływy z rachunku i posługują się gotówką.

Trzeba też jasno zaznaczyć, że seniorzy o wiele gorzej radzą sobie z nowoczesną bankowością i nie wykazują chęci, by poznać najkorzystniejsze warianty, które przecież dałyby im wiele komfortu. Konto bankowe jest dzisiaj najbezpieczniejszą formą zarządzania środkami pieniężnymi i wszyscy Polacy powinni zdać sobie z tego sprawę.

Młodzi a konto bankowe

O bezpieczeństwie kont bankowych wiedzą za to doskonale młodzi Polacy. Ci w przedziale wiekowym 24+, a nawet 18+ wybierają rachunki bankowe jako podstawowe narzędzie do zarządzania finansami. To młodzi również wykazują największe zainteresowanie nowoczesną bankowością i opcjami, jakie daje im internet.

Doceniają fakt zdalnego zarządzania swoimi pieniędzmi. Co więcej, młodzi Polacy wykazują największą świadomość finansową. Chcą oszczędzać i pomnażać swoje oszczędności. To właśnie bank daje im najczęściej pomocne w tym procesie narzędzia.

Stanowisko banków

Banki stawiają dzisiaj na młodych. To właśnie młodych Polakom oferują najatrakcyjniejsze konto bankowe. Rachunki są teraz darmowe, mają możliwość obsługi online, pozwalają oszczędzać i zarabiać na nadwyżkach pieniędzy.

Banki doceniają fakt, że młodzi Polacy są coraz bardziej roszczeniowi. Dokładnie znają swoje potrzeby oraz możliwości i potrafią je przedstawić. Sama obsługa młodego klienta jest też o wiele prostsza, bo ci mają o wiele większą wiedzę w zakresie mechanizmów funkcjonowania produktów bankowych. To, że potrafią wyrazić swoje potrzeby, pozwala bankom oferować konto bankowe i inne produkty wręcz „szyte na miarę”.

Podsumowanie

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że trzymanie pieniędzy w formie gotówki nie jest dzisiaj ani bezpieczne ani komfortowe. O wiele lepiej jest założyć konto bankowe i korzystać z dobrodziejstw, jakie taki rachunek oferuje.

Cieszy fakt, że świadomość finansowa Polaków wzrasta. Prognozuje się, że gotówka w coraz szybszym tempie będzie ustępować plastikowej karcie płatniczej i kontom bankowym online. Bierzmy przykład z krajów zachodnich, w których wirtualne pieniądze cieszą się już o wiele większą popularnością niż gotówka.