Konto oszczędnościowe dla dziecka

Zabezpieczenie przyszłości  dzieci to priorytet dla każdego rodzica. Warto więc zadbać o to, aby odkładane systematycznie środki były nie tylko przechowywane w bezpiecznym miejscu, ale także same się pomnażały. Zobacz jak właściwie zdeponować pieniądze. Podpowiadamy jak wybrać właściwe konto oszczędnościowe dla dziecka.

 

Konto oszczędnościowe to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą oszczędzać pieniądze na przyszłość swoich dzieci. Zobacz więc na co zwrócić uwagę decydując się na otwarcie tego typu konta.

 

Wady i zalety konta oszczędnościowego dla dziecka

Do zalet tego typu konta zaliczamy:

  • na ogół są otwierane i prowadzone bez dodatkowych opłat,
  • płatności za kolejne transakcje w miesiącu powstrzymują przed niekontrolowanym wydaniem wszystkich pieniędzy z konta,
  • ciągły dostęp do zgromadzonych środków, dzięki czemu nie są tracone żadne odsetki w momencie wypłacenia części zgromadzonych środków,
  • konto jest oprocentowane,
  • na konto można dowolnie wpłacać dodatkowe pieniądze praktycznie w każdej chwili, bez ograniczeń ilościowych.

Wady kont oszczędnościowych to:

  • należy uważać na liczbę wypłat, by uniknąć dodatkowych opłat,
  • oprocentowanie rachunków oszczędnościowych jest zmienne i niższe niż w przypadku lokat,
  • stały dostęp do środków czasem nie sprzyja oszczędzaniu,
  • konto oszczędnościowe z pewnością nie sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, które chciałyby uczyć się zarządzania swoimi środkami i sprawnego posługiwania się pieniędzmi na co dzień.

Jak wybrać konto oszczędnościowe dla dziecka?

Działanie konta oszczędnościowego dziecka polega na tym, że rodzic dokonuje systematycznych wpłat na konto. Dziecko może je wypłacić dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Banki pozwalają jednak posiadaczom rachunków samodzielnie dokonywać wypłat po 13 roku życia.

Wybierając konto oszczędnościowe wystarczy porównać oferty pod kątem oprocentowania. Bank, który oferuje największy zysk z odsetek będzie najlepszym wyborem. Oszczędzając z myślą o przyszłości dziecka zakładamy, że z takiego konta nie będziemy wypłacać pieniędzy przez pierwszych kilka lat.

Przy wyborze konta oszczędnościowego dla dziecka zwróć też uwagę na możliwość wpłat środków na rachunek – najlepiej aby można było jej dokonywać w każdym momencie. Jeśli limit środków okaże się za mały wtedy albo rozejrzyj się za innym kontem, albo sprawdź czy da się otworzyć w danym banku więcej niż jeden interesujący Cię rachunek oszczędnościowy.

Jak założyć konto oszczędnościowe dla dziecka?

Rachunki oszczędnościowe dla dzieci często powiązane są z kontami osobistymi dorosłych. Aby zatem otworzyć taki rachunek w wybranym banku trzeba również posiadać w tej placówce konto osobiste.

Kiedy taki rachunek osobisty będziemy już uruchomimy, wystarczy zalogować się do bankowości internetowej. W naszym panelu znajdziemy zakładkę służącą do złożenia wniosku o otwarcie konta oszczędnościowego.