Jak zabezpieczyć przyszłość dziecka? Poznaj najlepsze sposoby

Młodzi rodzice często stają przed problemem: jak zabezpieczyć przyszłość dziecka? Co zrobić, by jego start w dorosłe życie był jak najłatwiejszy i jak sprawić, by w razie problemów w rodzinie nie zabrakło pieniędzy na jego utrzymanie i spełnienie najważniejszych celów, jak na przykład edukacja?

Oszczędzanie na przyszłość dziecka – kiedy zacząć?

Nie ma optymalnego momentu, kiedy oszczędzanie na przyszłość dziecka jest najkorzystniejsze. Tak naprawę im wcześniej, tym lepiej, bo można zgromadzić wyższą kwotę. Na dodatek im dłużej będziesz oszczędzać pieniądze, tym mniejsze kwoty możesz co miesiąc przeznaczać na ten cel.

Jednakże zacząć można w każdym momencie. Nawet jeśli dziecko jest już w wieku licealnym, warto zacząć. W końcu przed tobą kilka lat, w których czasie możesz odłożyć naprawdę bardzo dużą kwotę. Dla młodego człowieka startującego w przyszłość każda kwota może okazać się przydatna, a to na opłacenie dodatkowych studiów, a to na wkład własny do mieszkania, a to na zrealizowanie innych celów. W każdym momencie możesz zadbać o przyszłość swojego dziecka. I masz na to kilka sposobów.

Polisa oszczędnościowa dla dziecka

Polisa oszczędnościowa dla dziecka to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na łatwe odkładanie pieniędzy na przyszłość malucha. To ubezpieczenie, które pozwala kompleksowo zadbać o przyszłość młodego człowieka. Z jednej strony jest to polisa posagowa, co oznacza, że w wybranym momencie (od 18 do 25 urodzin) dziecko otrzyma zebraną kwotę. Z drugiej strony taka polisa może zabezpieczyć przyszłość dziecka w razie śmierci lub kalectwa czy choroby rodzica.

Polisa tego rodzaju może być wypłacona w całości lub w kilku transzach. Wszystko zależy od tego, jak wybierzesz i na co mają być przeznaczone te pieniądze. Polisa oszczędnościowa dla dziecka to rozwiązanie o wiele wygodniejsze, ponieważ odkładasz pieniądze co miesiąc. Nie muszą to być duże kwoty, ale w tym wypadku działa efekt kuli śnieżnej – małe wpłaty przynoszą po jakimś czasie wielki efekt. W tym wypadku masz pewność, że otrzymasz pieniądze – to, co wpłacasz, jest kwotą gwarantowaną, ale możesz liczyć także na większe wpływy.

Polisa na życie dla rodzica

Drugim rozwiązaniem, które wybierają rodzice, by zadbać o przyszłość swojego dziecka, jest polisa na życie. To standardowe ubezpieczenie, które polega na tym, że dziecko dostaje świadczenie w razie najgorszego scenariusza – kiedy jednego z rodziców zabraknie. W takim wypadku dziecko zostaje wpisane jako osoba uposażona na polisie i w razie przykrego scenariusza otrzymuje kwotę ubezpieczenia.

Warto jednak wiedzieć, że polisa oszczędnościowa dla dziecka także może zawierać elementy polisy na życie. Są dwie możliwości – w razie śmierci, choroby lub niezdolności do pracy wynikającej z wypadku rodzica dziecko otrzyma rentę miesięczną lub w razie takiego wypadku to ubezpieczyciel przejmie na siebie obowiązek wpłacania składek, a dziecko uzyska świadczenie w takim terminie i takiej wysokości, jakie były zaznaczone w umowie ubezpieczeniowej.

Polisa a odkładanie na konto

Wielu rodziców zastanawia się, czy zakupywanie polisy oszczędnościowej dla dziecka ma sens. W końcu pieniądze można odkładać na konto i efekt będzie taki sam. Nie do końca tak jest. Odkładanie na koncie oszczędnościowym oznacza, że pieniądze zawsze są pod ręką i można je wykorzystać, a odłożenie dużej kwoty nie jest wcale łatwe.

Na dodatek warto zauważyć, że obecnie oprocentowanie na kontach oszczędnościowych czy nawet długofalowych lokatach jest po prostu bardzo niskie. Może to być nieopłacalne rozwiązanie, a polisa często oznacza dodatkowe premie w ciągu roku i premię końcową, które zwiększają wpłaconą kwotę świadczenia. Na dodatek polisa zabezpiecza przyszłość dziecka nawet w przypadku problemów zdrowotnych rodziców czy ich odejścia. To najlepszy sposób, by zadbać o rozwój malucha i zapewnić mu miękką poduszkę finansową.