Jak uczyć się słówek?

Wkuwanie słówek na pamięć nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty. Często wiele z nich zapominamy zaraz po sprawdzianie, a gdy chcemy użyć któregoś podczas rozmowy, nie możemy go sobie przypomnieć. Albo odwrotnie – słyszymy znane nam słowo, ale nie wiemy co znaczyło. Istnieje jednak wiele sposobów na bardziej efektywną i mniej meczącą naukę angielskiego. Poznajmy kilka z nich.

Nie wyrywaj słów z kontekstu – twórz zdania

Jednym z największych błędów w nauczaniu języka obcego jest tworzenie list wyrwanych z kontekstu słówek. Niestety ze szkoły wynosimy błędny nawyk, który często zniechęca nas do dalszego rozwoju. Rozmowa w danym języku nigdy nie polega na wymienianiu się pojedynczymi słowami. Mówiąc, tworzymy zdania i tak też powinniśmy wprowadzać nowe słownictwo. Kiedy poznajemy nowe słówka, wymyślajmy z nimi różne frazy. Wystarczą proste zwroty, ale jeszcze lepiej, jeśli będą zabawne czy nawet absurdalne. Łatwiej zapamiętać nam coś, co jest oryginalne i śmieszne. Twórzmy też pytania z użyciem danego słowa lub takie, na które odpowiedź będzie wymagała użycia nowo poznanego słownictwa. Niektórym taka metoda może wydawać się czasochłonna. Spróbujmy ją jednak przetestować. Sprawdźmy, czy więcej efektów przyniesie nam wymyślenie paru zdań czy kilkukrotne zapisanie i powtórzenie pojedynczych słówek.

Używaj wyobraźni

Dlaczego kiedy musimy zabrać się za naukę, momentalnie robimy się senni lub koniecznie chcemy umyć okna? Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg broni się przed tym, co trudne i nieciekawe. Warto zatem pobudzić go do działania i twórczej pracy nawet przy nauce pamięciowej. Jeśli mamy do zapamiętania słowo, nie powtarzajmy go w kółko jak mantrę. Twórzmy skojarzenia i wymyślajmy zabawne historyjki.

Opracuj fiszki

Ta metoda nie jest już dla nas nowością – każdy o niej słyszał. Zatem jeśli jeszcze jej nie wypróbowaliśmy, najwyższa pora po nią sięgnąć. Zasada tworzenia fiszek jest prosta. Potrzebne nam są niewielkie karteczki, gdzie na jednej stronie będziemy zapisywać słowo po angielsku, a na odwrocie jego znaczenie po polsku. Z tak przygotowanych pomocy możemy korzystać wszędzie: w autobusie, pociągu czy stojąc w kolejce lub siedząc w poczekalni. Kiedy się uczymy, fiszki z słówkami, które już zapamiętaliśmy, odkładajmy na oddzielną kupkę. Rosnący stosik karteczek z zapamiętanymi słowami działa bardzo motywująco!

Interesuje Cię język angielski Częstochowa? Odwiedź stronę: http://tarkowski.edu.pl/.